سومین برنامه از همایش‌های با افلاکیان خاک‌نشین در بزرگداشت: آیت الله سید علی قاضی طباطبایی

ای عزیز بدان که دنبال خدا بودن همان عطش زیبا شدن است که هر از چند گاهی اگر دلت نمرده باشد طوفان و طغیان آن را در قلبت احساس می‌کنی اینکه گمشده‌ای داری که تا در دامنش دست نیاویزی آرام نمی‌شوی پس دلت هوای کمالی را دارد که هیچ زشتی و تنگی‌ای در آن نیست و آن خداست. وقتی به سویش رفتی نباید دنیا را کنار بگذاری آنچه باید از آن بگذری تنها سیاهی‌ها و زشتی‌هاست و این نه تنها سخت و دشوار نیست بلکه اگر چندبار آن را تجربه کردی و لذت و حلاوت روشنایی جایگزین آن را چشیدی دیگر از آن دل نخواهی کند.

و این است راه مردان خدا: کسب فضایل اخلاقی، درک کمالات انسانی و چشیدن لذت‌های معنوی. و آیا این زیباترین بهانه حیات نیست؟

سومین برنامه از سلسله همایش‌های با افلاکیان خاک‌نشین در بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سید علی قاضی طباطبایی در مورخ ۴ خردادماه سال ۱۳۸۲ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با حضور ۳۰۰۰ نفر از تشنگان عشق الهی برگزار گردید.

در این همایش فرزندان مرحوم قاضی(ره) و اساتید بزرگواری چون دکتر شیخ الاسلام، استاد صدوقی سها، حجت الاسلام صمدی آملی، دکتر دینانی و آیت‌الله فاطمی‌نیا از عظمت آن کوه عرفان و توحید سخن گفتند و از راز بزرگی و کرامت او : «کرامت حقیقی آن است که انسان در کنار خدا برای خود چیزی را نبیند.»

دومین برنامه از همایش‌های با افلاکیان خاک‌نشین در بزرگداشت: آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی

چه کسی می‌تواند بگوید لذت‌های عارفانه را دوست ندارد! چه کسی می‌تواند بگوید آرامش، طمأنینه و سبک‌بالی عارفانه را دوست ندارد! چه کسی می‌تواند بگوید پرنده‌تر بودن ز مرغان هوایی بودن عرفا برایش طمع انگیز نیست! چه کسی می‌تواند بگوید قطره اشکی از عشق برایش دلفریب نیست! براستی که همه انسان‌ها مشتاق خدایند، هرچند که عده‌ای این اشتیاق‌ها را به بهانه‌ای اندک معاوضه می‌کنند!

دومین برنامه از سلسله همایش‌های با افلاکیان خاک‌نشین در بزرگداشت آیت‌الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی برپا شد. در ۲۴ آذر سال ۱۳۸۱ و در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران. در این همایش که ۲۵۰۰ شرکت‌کننده در آن حضور داشتند از محضر اساتیدی چون دکتر اعوانی، دکتر شیخ الاسلام و استاد صدوقی سها و نیز آیت‌الله فاطمی‌نیا استفاده شد که از بزرگی و ویژگی‌های شخصیتی این مرد خدا می‌گفتند: «طبق فرمایش میرزا جواد آقا اول تطهیر باطن کن تا نماز برایت ملذ باشد.»

اولین برنامه از همایش‌های با افلاکیان خاک‌نشین در بزرگداشت: آیت الله بهاءالدینی

خدای من! می‌خواهم از این غبار تکرار مکررات رها شوم، حصارها را بشکنم و تا آسمان‌ها پر بگشایم. خدای من! می‌خواهم دمی نیز ذوق با تو بودن را به این دل خسته بچشانم. راستی چه شد که عده‌ای از خاکیان عزم افلاک کردند و از این همه سیاهی و غبارها دست شستند و تعلقات دنیوی را کنار گذاشتند؟ آنان که تا عالم نور سفر کردند و به ماندن در این خراب‌آباد رضا ندادند. راستی که در لحظه لحظۀ حیاتشان چه شراب‌ها نوشیدند و چه حلاوت‌ها چشیدند. برای رسیدن به تو تنها یک قدم برداشتند اما آن یک قدم، قدمی بود که بر روی هوی و هوس‌های نفسانی نهادند و چه زیبا بود پاسخ پروردگارشان که چنان می گوارایی به آنان چشانید تا چشم دل از ما سوی الله فروبستند و پس از آن ندیدنی‌ها را دیدند.

اولین برنامه از سلسله همایش‌های با افلاکیان خاک‌نشین در بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سید رضا بهاء الدینی در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۱ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با حضور بالغ بر ۲۵۰۰ نفر از جوانان و مشتاقان راه معرفت برگزار شد که در آن بزرگوارانی چون حضرت آیت‌الله مصطفوی از شاگردان حضرت آیت‌الله بهاءالدینی(ره)، دکتر شیخ الاسلام، دکتر امینی، آیت‌الله امجد، آیت‌الله گنجی و آیت‌الله فاطمی‌نیا به سخنرانی پیرامون احوالات معنوی و عارفانه و شیوه سلوکی آن مرحوم عالیقدر پرداختند.

از خصوصیات بارز مرحوم بهاءالدینی(ره) جامعیت در علم و فقاهت همزمان با عرفان بود و اهمیتی که برای تفکر در آیات الهی قائل بودند. آیت‌الله گنجی در این‌باره می‌گوید: «این مرد واله و عارف برجسته اهل تفکر و در فکر، قهرمان و پهلوان بود و به سایرین نیز سفارش می‌نمود که اهل فکر بشوید. می‌فرمود: من چهار سال فکر کردم تا دری از معارف عالم برزخ به رویم باز شد.»